İMK

#ikmotivasyonkulübü

"Yirmi yaşında da olsa, seksen yaşında da olsa öğrenmesine son veren bir insan yaşlıdır. Öğrenmeye devam edense genç kalır. Hayattaki en güzel şey zihni genç tutmaktır.." demiş Henry Ford.. Günümüz dünyasında insan kaynakları yönetimi, liderlik, kişisel gelişim gibi bir çok konu ile ilgili türkçe veya yabancı kaynağa dijital yoldan erişmemiz mümkün. Çoğu zaman faydalandığım "dijital ik kütüphanelerine" ait linklere ulaşmak için başlıklara tıklamanız yeterli.

Chief Learning Officer

Eğitim -Gelişim, dijitalleşme, performans yönetimi gibi konularda bir çok kaynağa CLO'dan ulaşabilirsiniz. 

Trainer Bubble

Özellikle İk yönetimi ile ilgili konularda eğitim içeriği hazırlayan veya eğitim veren meslektaşlarım için oldukça verimli bir kaynak.

KİGEM

Kişisel Gelişim Merkezi'nin kısaltması olan Kigem, yazar Mümin Sekman tarafından 2000 yılında açılmış olan bir kişisel gelişim ve sosyal başarı portalı. Türkçe kaynak okumak isteyenler için de bir alternatif oluşturuyor.

HBR Türkiye

İş dünyasında farklı sektörlerin nabzını tutmak ve gündemi takip etmek için türkçe olarak yayınlanan en iyi kaynaklardan biri.

SHRM

Society for Human Resources Management websitesinde, ücretlendirmeden, iş hukukuna, performans yönetiminden, çalışan ilişkilerine kadar çok geniş bir yelpazede birçok kaynağa erişmeniz mümkün.

Get Abstract

Tamamını okumaya vaktim yok dediğiniz birçok kitap ve makalenin özetine getabstract.com'dan ulaşabilirsiniz.

#İKitap

#1  Kullandığın sözcükleri özenle seç #2  Hiçbir şeyi kişisel algılama #3 Varsayımda bulunma #4 Daima yapabildiğinin en iyisini yap. Toltek bilgeliğinde yer alan 4 anlaşma, modern dünyada "dingin savaşçı" olarak yaşamanın pratik uygulamalarını sunuyor.

Eckhart Tolle kısa sürede bir bestseller haline gelen bilgelik dolu bu eserinde bilincimizde ve yaşamımızda mucizevi bir değişiklik yaratabilecek evrensel bir öğreti sunuyor. Tolle, tüm ıstırap, endişe ve korkularımızın dolayısıyla mutsuzluğumuzun gerçek kaynağını çarpıcı bir biçimde gösterip, onu şimdi ve burada nasıl aşabileceğimizi, huzur ve mutluluğa hemen şimdi nasıl kavuşabileceğimizi, bilincimizi hemen şimdi dönüşüme uğratıp nasıl aydınlanabileceğimizi anlatıyor.

Dünyadaki en başarılı CEO'larla ve iş dünyasının yıldız isimleriyle yaptığı kişisel çalışmalardan aydınlatıcı öykülerle dolu olan bu kitapta Goldsmith, hayatlarımızı nasıl değiştirebileceğimize, bu değişimi nasıl kalıcı kılabileceğimize ilişkin kişisel bir yol haritası sunuyor. Varabileceğimiz nokta ise azımsanacak gibi değil: Olmak istediğimiz kişiye dönüşmek!

Teknoloji, Eğlence ve Dizayn sözcüklerinin baş harflerinden adını alan TED konferanslarının gördüğü ilgi bütün dünyada artarak sürüyor. "Paylaşmaya değer fikirler" sloganıyla anılan, insanları bu denli etkileyen 18 dakikalık TED konuşmaları internette 4 milyardan fazla izlendi. Peki niçin? Bu kadar çok insanı bu kadar etkileyen konuşmaların sırrı ne? Etkili, ikna edici, ilham veren bir sunum yapmak için en çok neye gereksinim duyarız? Yetenek?  Hayır, bildiğiniz gibi değil. Topluluk önünde konuşmak o kadar da korkutucu değil. Carmine Gallo'nun, Wall Street Journal çoksatar listesine girmiş bu kitabı, 100'den fazla TED konuşmasının çözümlemesi, TED'in en sevilen konuşmacılarıyla söyleşiler, psikoloji, nörobilim ve iletişim uzmanlarının görüşlerini bir araya getiriyor. 

Dünyaca ünlü Akış teorisi, insanın gerçekte nasıl mutlu olacağını açık bir biçimde ortaya koyuyor. Mutluluk kontrolsüzce bir haz arayışından değil, bilinçli bir adanmışlıktan geçiyor. Diğer bir deyişle; Akış deneyiminden. Akış deneyiminin ne olduğunu açıklayan ve bu deneyimi nasıl yaşayabileceğimizi sayısız örnekle bize sunan bu kitap, Akış teorisinin sahibi Prof. Dr. Mihaly Csikszentmihalyi'nin mutluluğu araştırmaya adanmış 25 yıllık çalışmasının bir sonucudur. AKIŞ: Mutluluk Bilimi kitabı, akademik dünyayla birlikte yaşamına değer katmak, hayatı daha derinden keşfetmek ve öz farkındalığını artırmak isteyen herkes içindir. Mutluluğun gerçekten de bir sırrı var.


Bilindik karizma tanımına göre, karizmaya ya doğuştan sahip olursunuz ya da hiçbir zaman sahip olamazsınız. Bu basit tanım Olivia Fox Cabane'nin çığır açan kitabına göre doğru değil. Karizmatik davranışlar öğrenilebilir ve herkes tarafından mükemmelleştirilebilir. Olivia Fox Cabane, bilimsel veriler ışığında karizmayı açıklığa kavuşturuyor. Bu kitap bizlere liderliğin karizma yardımıyla bilinçli bir şekilde geliştirilmesi gerektiğini, dikkatli bir çalışma ile aslında nasıl da artırılabileceğini gösteriyor.

© 2017 - 2019 Tüm hakları saklıdır